עמותה חדשה מנסה לעצור את הלגליזציה בישראל

מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר איתן גורני, עו"ד שי לאל ורו"ח עמוס אליאב, הקימו עמותה שפועלת להמשך מדיניות ההפללה של צרכני קנאביס וקוראת לח"כים לאמץ את עמדת מפלגת רע"מ. אליהם הצטרף הפעיל שבי גטניו, הזכור מפעילותו נגד חברות הטבק: "כשאני על נושא - אני מנצח"

מגזין קנאביס
16/08/2021

על רקע התקדמות היוזמה ללגליזציה בישראל בשנתיים האחרונות, בין השאר בהצעת חוק ללגליזציה שאושרה לראשונה בקריאה טרומית בכנסת הקודמת וכן הצעת חוק חדשה שלפי הערכות עתידה להיות מאושרת בחודשים הקרובים בכנסת הנוכחית, התארגנו לאחרונה מתנגדי הלגליזציה מחדש, והקימו עמותה חדשה בשם "התנועה להגנת הציבור מנגע הסמים".

למגזין קנאביס>>

בין חברי העמותה החדשה ניתן למצוא דמויות מוכרות יחסית בתחום כמו מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר עו"ד איתן גורני, את חבר כת הסיינטולוגיה (בעבר או בהווה) רו"ח עמוס אליאב וכן את עו"ד שי לאל שלאחרונה מרבה להתראיין בנושא בעיקר בעיתון "ישראל היום". עו"ד לאל ייצג בעבר בכנסת עמותה אחרת בשם "ישראל אומרת לא לסמים" שגם היא קשורה לסיינטולוגיה. חבר נוסף בעמותה ואחד ממייסדיה הוא שבי גטניו, מנכ"ל "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת", המוכר לציבור מפעילותו נגד חברות הטבק.

הסיינטולוגיה היא כת אשר הוקמה בשנת 1967 על ידי ל.רון האברד שטען כי "הדרך היחידה בה תוכל לשלוט באנשים היא לשקר להם" ומאמינה כי העולם נברא לפני 75 מיליון שנים על ידי שליט גלקטי - חייזר אכזר בשם זנו. דו"ח ועדת תעסה-גלזר שבחנה וחקרה את נושא הכתות בארץ מטעם הכנסת במשך חמש שנים קבעה כי סיינטולוגיה היא "הכת המסוכנת בישראל". בין השאר מפעילה הכת עמותה הפועלת נגד לגליזציה ושמה "ישראל אומרת לא לסמים" שהובילה את המאבק נגד לגליזציה בשנים האחרונות. העמותה החדשה "התנועה להגנת הציבור מנגע הסמים" אינה קשורה באופן רשמי לעמותת "ישראל אומרת לא לסמים", אך כאמור עו"ד לאל המוביל את העמותה החדשה ייצג בעבר בכנסת את העמותה הסיינטולוגית.

אישה מעשנת ג'וינט. ShutterStock
המאבק בנשוא ההפללה נמשך(צילום: ShutterStock)

על פי הרשום בתיק העמותה החדשה מטרתה היא "חינוך והסברה נגד שימוש בסמים לצד פעילות לתיקוני חקיקה לטובת הגנת הציבור מנגע הסמים". בפועל, עוד בטרם הקמת העמותה באופן רשמי באפריל השנה, חלק ממוביליה פועלים בשנים האחרונות בהפצת מידע שמטרתו ניסיון לשמר את מדיניות ההפללה נגד צרכני קנאביס בישראל ולמנוע התקדמות ללגליזציה.

לדוגמה, בשבוע שעבר שלחה העמותה החדשה פנייה רשמית לחברי הכנסת בה ביקשה מחברי הכנסת לאמץ את עמדת מפלגת רע"מ בראשות ח"כ מנסור עבאס, שכזכור פעלה לאחרונה לסיכול הצעת החוק לאי הפללה ואף הובילה לבסוף לנפילתה. לטענת העמותה, מאחורי המאבק ללגליזציה עומדים גנרלים, לוביסטים, יחצנים ועוד, אליהם הצטרפה "קבוצת צעירים קולנית של משתמשי הסם". בנוסף הם טוענים כי כבר אין הפללה מזה שנים ואלפי הקנסות שניתנים, כך לדבריהם, לא מרתיעים את הצרכנים.

"אנו מצפים מחברי הכנסת, בהתאם לדוגמה שמפלגת רע"מ הציבה בהצבעה האחרונה בנושא, לא להיגרר אחרי מכונה משומנת של בעלי הון, ראשי ממשלה לשעבר, גנרלים ופוליטיקאים לשעבר, לוביסטים, יחצנים בעלי אינטרסים, אליה הצטרפה קבוצת צעירים קולנית (של משתמשי הסם)," נכתב בהודעה. "אלה כמו גם אלה תפסו להם אחיזה בתקשורת ובשיח הציבורי השנים האחרונות, לדאבוננו, ומקדמים בכל יום ויום שיח מטעה לפיו הלגליזציה של סם הקנאביס 'טובה' למדינת ישראל תוך ניצול הבורות של הציבור (וגם נבחרי ציבור) ביחס לנזקי הסם וסכנותיו".

תומכים בעמדת מפלגתו של מנסור עבאס(צילום: ראובן קסטרו)

למרות שעל פי נתונים רשמיים שמסרה המשטרה לבקשת חופש מידע בכל 4 שעות מוגש כתב אישום על שימוש עצמי בקנאביס בישראל, יו"ר העמותה עו"ד לאל טוען במכתב כי "כבר שנים שאין הפללה (לצערי) כך שלא רק שאף אחד אינו נכנס לכלא על שימוש עצמי בלבד, אלא אף לא מוגשים כתבי אישום ואף לא מתקיימת חקירה משטרתית".

במכתב תוקפת העמותה את ח"כ שרן השכל תוך אזכור הפרסום האחרון על כך שמפלגת "תקווה חדשה" בה חברה השכל קיבלה לפני הבחירות ערבויות בהיקף של 4 מיליון ש"ח מיו"ר חברת הקנאביס הרפואי פנאקסיה, מה שלדברי העמותה כעת "מעיד על האינטרסים הכספיים וניגוד העניינים, הקיימים מאחורי הקלעים, של אותם חברי כנסת המקדמים את הנושא בכנסת".

איתן גורני, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר וחבר בעמותה היום, לא רצה להכחיש כי הוא תומך בהמשך הפללת צרכני הקנאביס בישראל, אך סירב לשוחח עם כתב המגזין. "אני מעדיף לא לענות," אמר.

שבי גטניו, שרשום כאמור כאחד ממייסדי העמותה, הודה כי הוא ממקימי העמותה אך טען כי הוא לא פעיל בנושא. גטניו אמר כי "אני עסוק בדברים אחרים בימים אלה" ולא אישר אך גם לא הכחיש את תמיכתו בהמשך הפללת צרכני הקנאביס. עוד הוא אמר כי "עדיף לכם להשאיר אותי היכן שאני כרגע, זה לטובתכם, כי כשאני על נושא - אני בסוף מנצח".

גילוי נאות: עו"ד שי לאל הגיש לאחרונה בשם הפסיכיאטר אמי שופמן תביעת השתקה בסך 200,000 ש"ח נגד מגזין קנאביס, ככל הנראה כמעין "נקמה" על פעילות המגזין לקידום הסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים. התביעה עודנה מתנהלת.

למגזין קנאביס>>

התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי. קנאביס הינו סם מסוכן, כהגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים, על כל המשתמע מכך. וואלה! לא מעודדת או ממליצה לצרוך כל חומר שהוא ולא תהייה אחראית על כל שימוש מסוג זה.

  • קנאביס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully