ח"כ שפע מעריך: חוק הלגליזציה יאושר בקריאה טרומית עוד ב-2021

הח"כ מונה כיו"ר ועדת הסמים של הכנסת ויחל בדיונים על הצעת החוק ללגליזציה. הוא מעריך שהערבים יסירו התנגדותם, מאמין שהוא וח"כ השכל יוכלו לשתף פעולה למרות התחרות על הקרדיט, ומצפה מהליכוד להפסיק עם ההתנגדות האוטומטית לכל יוזמה ממשלתית

מגזין קנאביס
16/08/2021

לראשונה מאז הקמת הממשלה יחלו ביום ב' בשבוע הבא דיונים בועדת הסמים של הכנסת. הועדה קיבלה לאחרונה שם חדש - הועדה לענייני התמכרויות, סמים ואתגרי הצעירים בישראל ולראשותה מונה ח"כ רם שפע (העבודה). כפי שנחשף במגזין קנאביס כבר לפני כחודשיים ח"כ שפע מתכוון להתחיל בדיונים שבועיים שיעסקו בניסוח סעיפי חוקי הלגליזציה החדשים.

למגזין קנאביס>>

הדיון הראשון בנושא יתקיים כבר ביום ב' הקרוב, כך הוא מתכנן, וכותרתו תהיה "סטטוס מוכנות משרדי הממשלה לקראת רפורמת הסדרת שוק הקנאביס". לאחר מכן, גם בזמן הפגרה בה נמצאת הכנסת עד אוקטובר, יתקיים מדי שבוע דיון בסעיפי החוק, עד חודש נובמבר. עד אז מאמין ח"כ שפע שיגובש נוסח שניתן יהיה להעלות להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת.

האם בנובמבר לפתע כן יהיה רוב להצעת החוק ללגליזציה למרות שרק לאחרונה נפלה הצעת חוק לאי-הפללה בלבד? להערכת ח"כ שפע התשובה היא 'כן'. לדבריו האופוזיציה פועלת היום במתכונת של התנגדות אוטומטית לכל יוזמה של הממשלה אך הוא מאמין שלאחר העברת התקציב זה ייפסק כך שעד נובמבר הליכוד יתרצה ויאפשר לחבריו להצביע בעד.

לחלופין, הוא גם לא מתנגד שלהצעת החוק שתוגש מטעם הממשלה תוצמד הצעת החוק של הליכוד שהונחה לאחרונה על שולחן הכנסת, שהינה מפורטת יותר מזו שהוא עצמו הגיש. במקרה כזה מובטח רוב מוחץ כמובן, רק שיהיה מעניין לראות כיצד מפלגת רע"מ תגיב והאם תישאר בקואליציה למרות התנגדותה למהלך. גם כאן, ח"כ שפע מעריך שהתשובה היא 'כן'.

רם שפע, מפלגת העבודה. ראובן קסטרו
ח"כ רם שפע(צילום: ראובן קסטרו)

לגבי טענות שעלו כלפי הנוסח של הצעת החוק ללגליזציה שהוא הגיש - הכוללת הקמת מאגר צרכנים רשום, מותירה את הענף בידי משרד הבריאות ואולי אף בידי היק"ר ואורת על גידול קנאביס ביתי לשימוש עצמי - הוא מסביר שגם ככה כל הצעת חוק עוברת שינויים בדיונים בועדות במהלך הליך החקיקה, כך שאין משמעות אמיתית לנוסח המקורי של ההצעה.

עד נובמבר הוא מקווה "להכשיר כמה שיותר לבבות במשרדי ממשלה וחברי הכנסת" לדבריו. משיחות שקיים לאחרונה עם נציגים בצד הימני של המפה הפוליטית, למשל עם מפלגת הציונות הדתית, וגם עם המפלגות הערביות בצד השני, הוא מעיד כי יש פתיחות לשמוע ונכונות להסכים ליוזמה בכפוף לסעיפים בחוק שיעסקו בהסברה, מניעה וטיפול, "שירגיעו" את המתנגדים.

הדיונים בועדת הסמים יחלו בשבוע הבא כאמור ובמהלכם חברי הועדה ידונו בפרטים הקטנים של הצעת החוק, למשל בשאלה איך להסדיר את נושא הנהיגה, מה יהיה גובה המיסוי על השוק, מי יהיה רשאי לפתוח חנות לממכר קנאביס ומה תהיה מתכונת הפעילות של חנויות כאלה, מה הכמויות שניתן יהיה לרכוש, האם יהיה מותר לגדל בבית, כמה כסף יופנה לטובת הסברה ועוד.

בסך הכל חברים בועדה 9 חברי כנסת - 5 מהקואליציה מול 4 מהאופוזיציה - כאשר נכון להיום נציגיה צפויים להיות ח"כ אלון טל (כחול לבן), ח"כ סימון דוידסון או ח"כ ענבר בזק (יש עתיד) וח"כ עידית סילמן או ח"כ שירלי פינטו (ימינה). שמותיהם של שאר הנציגים, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, טרם נקבעו.

לגבי "התחרות" מול הועדה של ח"כ שרן השכל שעל פי ההסכמים הקואליציוניים אמורה לעמוד בראשות ועדה מיוחדת שתוקם באופן ספציפי כדי לדון בחוקי הקנאביס - הן אלה שנוגעים לשוק הפנאי והן לשוק הרפואי - הוא אומר שמקווה שהם יצליחו להגיע לעמק השווה ולפעול בשיתוף פעולה ולא בתחרות.

יש לציין שלא ניתן להקים ועדה מיוחדת לדיון בחוק בטרם הוא אושר בקריאה טרומית ועל כן לא ניתן בשלב זה להקים את הועדה בראשות ח"כ השכל. בהחלט סביר שבתחילה הדיונים יתקיימו בועדה בראשות ח"כ שפע ולאחר אישור החוק בקריאה ראשונה הדיונים יעברו לועדה בראשות ח"כ השכל.

למגזין קנאביס>>

התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי. קנאביס הינו סם מסוכן, כהגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים, על כל המשתמע מכך. וואלה! לא מעודדת או ממליצה לצרוך כל חומר שהוא ולא תהייה אחראית על כל שימוש מסוג זה.

  • קנאביס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully