וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם במדינות שאישרו לגליזציה נוהגים יותר בהשפעת קנאביס?

מגזין קנאביס

15.3.2021 / 7:57

מחקר חדש שבדק נתונים של 55 אלף משיבים בין השנים 2013 ל-2017 בארה"ב לא מצא שינוי במספר הנהגים המעידים על נהיגה בהשפעת קנאביס במדינות שאישרו לגליזציה לעומת נהגים במדינות שלא אישרו לגליזציה

אחד החששות הבולטים ביותר לגבי חקיקה המאפשרת שימוש בקנאביס בקרב מבוגרים (לגליזציה) הוא התרחבות תופעת הנהיגה בהשפעתו ויש המזהירים כי זמינות של קנאביס חוקי תרחיב את התופעה ותוביל בכך לסכנת חיים בכבישים.

עוד לפני שעונים על השאלה האם בכלל קנאביס גורם לנהיגה מסוכנת (התשובה בפסקה האחרונה), נשאלת השאלה האם אכן לגליזציה מגבירה את תופעת הנהיגה בהשפעתו. ובכן, מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת BMC Research Notes קובע כי חקיקה כזו דווקא אינה מעודדת נהיגה תחת השפעת קנאביס.

למגזין קנאביס>>

במסגרת המחקר, צוות חוקרים מהמרכז לחקר פציעות בבית החולים הארצי באוהיו שבארה"ב ערך מדגם מייצג בקרב 55 אלף נבדקים בין השנים 2013 ל-2017, ובדק את עמדותיהם בנוגע לנהיגה אחרי שימוש בקנאביס. הנסקרים נשאלו האם ואם וכן כמה פעמים במהלך השנה האחרונה נהגו שעה לאחר צריכת קנאביס, עד כמה הם מרגישים שמקובל לנהוג כשעה לאחר צריכת קנאביס ועד כמה הם תומכים או מתנגדים לחוק שיאסור על נהיגה עם שרידי רכיבי קנאביס בגוף.

על פי הממצאים החוקרים קבעו כי מקרים של נהיגה תחת השפעת קנאביס לא הופכים לנפוצים יותר לאחר אישור חוק לגליזציה, או ליתר דיוק, "לא נמצא כל הבדל בין המדווחים על נהיגה לאחר שימוש בקנאביס בין נהגים במדינות שאישרו לגליזציה של קנאביס למטרות פנאי לבין המדווחים על נהיגה בהשפעת קנאביס במדינות שלא אישרו לגליזציה". בנוסף העלה המחקר כי "נהיגה לאחר שימוש בקנאביס במדינות שבהן קיימת לגליזציה, נתפסת בעיני המשיבים כפחות מקובלת".

מעשנים גראס. ShutterStock
זה בכלל משפיע? עישון קנאביס בנהיגה/ShutterStock

המחקר מצא עוד כי גברים צעירים בעלי הכנסה נמוכה יותר והשכלה נמוכה יותר דיווחו על נהיגה לאחר שימוש בקנאביס באופן תכוף יותר, והעידו כי התנהגות כזו מקובלת עליהם גם באופן אישי. החוקרים מצאו עוד כי מדינות שאישרו לגליזציה לא הקלו בחוקים הנוגעים לנהיגה בהשפעת קנאביס, שנותרו נוקשים, או כלשונם: "לא מצאנו שום דפוס דומיננטי המצביע על כך שמדינות שבהן ישנה מדיניות קנאביס ליברלית יותר היו סובלניות יותר לנהיגה לאחר השימוש בו".

כזכור, רק לפני חודשיים פורסם על ידי משרד המשפטים האמריקני מחקר מקיף אחר, שמצא כי אחוז ה-THC בגוף כלל אינו מהווה מדד אמין לכשירות לנהיגה. זהו מחקר מעניין במיוחד, לאור זאת שאצלנו בישראל נכנס לשימוש ה"ינשוף" משטרתי לבדיקות רוק לאיתור THC אצל נהגים, אולם כאמור ממצאי המחקר למעשה שוללים את ערך הבדיקה הזו.

למגזין קנאביס>>

התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי. קנאביס הינו סם מסוכן, כהגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים, על כל המשתמע מכך. וואלה! לא מעודדת או ממליצה לצרוך כל חומר שהוא ולא תהייה אחראית על כל שימוש מסוג זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully